GROVE GEAR EL8300035.00 EL-B830-80-D Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Friday, Apr 10
€2,726.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | B-D |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.895 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 179/200 hp |
| Max. Input Hp | 0.895 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 0.585 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 1684 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-B-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- MASTERDRIVES 4L690 Fractional Horsepower V-Belt, 4L Section
- BALDOR / DODGE 006605 1050T Metallic Coupling Grid-Lign, Shaft Size 1.8750 Inch, Rating 3600 Rpm
- SPEARS VALVES 407-005G Elbow, 90 Deg., Socket x FPT, Schedule 40, 1/2 Size, PVC, Gray
- JAMCO MX472T505GP Mobile Work Benches, Riser, Bins
- ARO PD15A-AAP-FVV Diaphragm Pump
- THOMAS & BETTS VKG-11-C Red Dot Pendant Mount Cap And Globe, Hub Size 1/2 Inch
- AIR HANDLER 3DVJ6 High Capacity Pleated Filter 12 x 18 x 1 Merv11
- EATON LSE-AU Ls-Titan Miniature Din Analog Output Limit Switch, Top Push Plunger, 0-10V, Analog Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Marking Chalk and Refills
- Washing Machine Valves
- Differential Pressure Gauges
- Stamping Tools
- Labware Washers
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- ANSELL 70-765 Activarmr Advanced Cut Resistant Safety Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja Ice Insulated Work Gloves
- PRECISION BRAND Arbor Shim 0.0620 Id
- EATON SM Series Polarized Reflex Photoelectric Sensors
- BUSSMANN CH Series Modular Fuse Holders, EasyID Window Indicator
- JONARD Fish Tapes
- MERIT BRASS 3490D 304 Stainless Steel Thread-O-Let, 3000 lbs.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300035.00 EL-B830-80-D Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,726.96 /unit



