GROVE GEAR EL8260587.16 EL-HM826-10-H_-210-16 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 4 123/250 hp |
| Max. Input Hp | 4.492 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 4.097 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1475 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- WEG 00536OS1CCD182/4Y 13516819 Compressor Duty Motor, 5 HP, 3600 RPM, 208-230 V, 1 Phase, ODP, 182/4Y Frame, Footed
- CONEX BANNINGER PS4130G0280428 Tee With Female Branch, 28 x 1/2 x 28mm Size
- GRAINGER MA-38252 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 3/8 Inch To 16 Thread Size, Black
- BROWNING 5032X 1 1/8 3924446 Single Sprocket With Split Taper Bushing, 50 Chain, 6.72 in OD, 1-1/8 in Bore Dia, 6.376 in Pitch Dia
- STEARNS BRAKES 108203602011 Brake-Rl Tach Machwarn Sw
- TB WOODS 13S3716 Sure-Flex Type S BTS Flange, High Strength Cast Iron, 13 Size, 3.4375 inch Bore Dia.
- 3M 7010363530 60440305245 / 64312 Sanding Belt, 60 Inch Length, 2 Inch Width, Ceramic Grain, 120 Grit, Fine
- TB WOODS 10/3VP1400 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 140 inch Length, 10 Ribs
Explore More
- KEYSHAFT
- Packaging Tape Hand Held Dispensers
- Storage Building Accessories
- Stair Climbing Hand Trucks
- Air Regulators
- Heat Stress Monitors
- DESTACO 201 Series Vertical Hold Down Clamps
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- SPEARS VALVES PVC ASTM Schedule 40 White Male Adapters, MBSP x ASTM Socket
- GRAINGER Machine Stretch Wraps
- FLEXIDUCT Covered Extension Cords with Outlet Boxes
- LABCONCO Water Purification System Consumables
- STARRETT 94326 Series Meatkutter Premium Polished Steel Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260587.16 EL-HM826-10-H_-210-16 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


