GROVE GEAR EL8260583.19 EL-HMQ826-80-H_-180-19 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 577/1000 hp |
| Max. Input Hp | 0.577 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 0.379 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1092 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- USA SEALING BULK-FG-684 Flange Gasket, 3/4 Inch Pipe Size, 2 1/4 Inch Outside Dia, 1 1/16 Inch Inside Dia, Black
- WINSMITH E26MDTS42000FA Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- DAYTON 7J551 Blower 12 3/4 In
- WATTS LFB6081G2 1 1/2 0450113 Ball Valve, 1 1/2 Inch Inlet, 600 Psi
- DIXON 2881217SS Push-On Hose Fitting, 3/4 Inch Push On Hose I.D. x 1-1/16 Inch UN, Female
- GRAINGER 4709_36_0 Steel Rod, 36 Inch Length, 0.125 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
- CONDOR 453R71 Safety Sign, Vinyl, Adhesive Sign Mounting, 10 x 14 Inch Nominal Sign Size, Black, Orange
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Twist Pliers
- Penlights
- Temporary Power Distribution Boxes and Carts
- Machine Guards
- Calibration Adapters
- LOC-LINE Y Fittings
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- CAIMAN Heatrac Insulated Combo Cuff Winter Work Gloves
- TYGON C-210-A Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
- COOPER B-LINE Multi Grip Pipe Clamps
- VESTIL SB Series Glue Down Hardware Kits
- BOSTON GEAR 16 Diametral Pitch Bronze Worm Gears
- SANDVIK COROMANT Rectangle Indexable Milling Inserts
- ROBERTSHAW 1950 Series Thermopiles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260583.19 EL-HMQ826-80-H_-180-19 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



