GROVE GEAR EL8260564.20 EL-HMQ826-15-H1-140-20 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 7/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 307/500 hp |
| Max. Input Hp | 3.614 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 3 27/125 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Direction | Left Or Right |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1737 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- GROVE GEAR K8773448.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- SPEARS VALVES 467E-249SR Special Reinforced Clamp Saddle, FPT, EPDM, Zinc Plated Bolt, 2 x 1 Size, PVC
- GRAINGER SD 5/8 BLUE Self-Dumping Hopper, 16.7 Cu ft Cubic Foot Capacity, 59 Inch Length, Blue, Mdpe
- REGAL 008486AS43 Spiral Point Tap, 7/16-14 Size, H11 Limit, 3 Flutes, Plug With Steam Oxide
- PIP 97-501/12 Cleanteam Cotton Lisle, Premium
- ENERPAC LGHNC324 Puller, Lock Grip Hydraulic Without Cylinder, 3 Jaw, 24 Ton
- AIGNER LABEL HOLDER LI-713-12 Laser Sheet, 1 1/2 x 3 Inch, Pre-Perforated, Laser Inserts, 50 Sheet Pack
- MAIN FILTER INC. MF0615798 PT23574MPG Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 1.26 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Stretch Wrap Machines
- Tester Kits
- Fire Extinguisher Brackets
- Electrical Control Pilot Lights
- Door Ramps
- DESTACO 8007 Series Pneumatic Toggle Clamps
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- PLAST-O-MATIC ARV Series Thermoplastic Air Release Valves
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- BELL & GOSSETT Gaskets
- ANSELL 97-011 Activarmr Cold Weather Work Gloves
- VESTIL STRAP Series Cargo Strappings
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Palm Dipped, White
- SIOUX CHIEF DropKick Offset Closet Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260564.20 EL-HMQ826-15-H1-140-20 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



