GROVE GEAR EL8260516.18 EL-HM826-15-H_-56-18 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 18 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 307/500 hp |
| Max. Input Hp | 3.614 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Hp | 3 27/125 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 3" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1737 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- LINN GEAR 40FB12HX.500 Finished Bore Sprocket, 40 Chain, 0.5 Inch Bore Dia., 1.932 Inch Pitch Diameter
- DUALVEE T2SS-1 Track, Nom. Rail Size, 2, 1 ft Overall Length, Hardened Stainless Steel
- PEER CHAIN 2356 Roller Chain, 40 Pitch, 100 Feet Length
- GROVE GEAR GR8320525.31 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Cast Iron
- NIBCO 9107900CB 611 Reducing Run Tee, Cup x Cup x Cup, 3 x 1-1/4 x 3 Inch Size, Copper
- BATTERY DOCTOR 20218 Battery Disconnect Switch, 1 Blade, 2 Way
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP5262A Straight Receptacle, 15A 125V, 2P - 3W Grounding, 5-15R, Nylon, Brown
- MORSE CUTTING TOOLS 50824 Round Carbide Drill, ‎P Dia., 0.323 Inch Shank, 1-11/16 Inch Flute Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Rules and Straight Edges
- Clamping Tools
- Solenoid Valve Manifolds
- Direct Drive Fan Motor Assemblies
- Busplug Hooksticks and Accessories
- LOUISVILLE L-2032 Series Aluminum Sawhorse Scaffolds
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- BRADY Letter Label
- KISSLER & CO Faucet Repair Kit
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES50, Elastomeric Couplings
- BROWNING B5V Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 5 Grooves
- ALTRONIX Maximal D Series Dual Power Supply Access Power Controllers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260516.18 EL-HM826-15-H_-56-18 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


