GRAINGER ZUSAS1.5X14 O-Ring, 14 mm Inside Dia, 17 mm Outside Dia, 17 mm Actual Outside Dia, Red, 50 PK | CQ3EBY 713Z34
GRAINGER ZUSAS1.5X14 O-Ring, 14 mm Inside Dia, 17 mm Outside Dia, 17 mm Actual Outside Dia, Red
Item: CQ3EBYModel: ZUSAS1.5X14Cross Ref: 713Z34
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 14 mm
Actual Outside Dia. 17 mm
Actual Width 1.5 mm
Application Food
Color Red
Cross Section 1.5 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 70 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Fda Approved Fda Approved
Material Silicone
Meets/exceeds FDA
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 14 mm
Nominal Outside Dia. 17 mm
Nominal Width 1.5 mm