GRAINGER ZUSA-PF-8150 Reducing Coupling, 1/2 Inch X 1/4 Inch Fitting Pipe Size | CQ7JBJ 60VE50
GRAINGER ZUSA-PF-8150 Reducing Coupling, 1/2 Inch X 1/4 Inch Pipe
Item: CQ7JBJModel: ZUSA-PF-8150Cross Ref: 60VE50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Reducing Coupling
Application Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam
Basic Fitting Shape Coupling
Class Class 150
Color Silver
Fitting Material Stainless Steel
Fitting Side A Gender Female
Fitting Side A Nominal Pipe Size 1/2"
Fitting Side A Pipe Threading 14
Fitting Side A Type BSPT
Fitting Side B Gender Female
Fitting Side B Nominal Pipe Size 1/4"
Fitting Side B Pipe Threading 19
Fitting Side B Type BSPT
Includes Pre-applied Thread Sealant No
Includes Seal No
Material Grade Grade 304
Max. Operating Pressure 150 psi
Overall Length 36 mm