GRAINGER U34121.025.0086 Blind Rivet 1/4 Inch X 0.625 Inch Dome, 100PK | AG2WME 32MK85
Item: AG2WMEModel: U34121.025.0086Cross Ref: 32MK85
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Open End
Body Length 5/8"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size F
Finish Plain
Grade Grade 5056
Grip Range 0.313" to 0.375"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.475" to 0.525"
Head Diameter 1/2"
Head Diameter Tolerance -0.025" to +0.025"
Head Height 2/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.257" to 0.261"
Ifi Grade Grade IFI-114-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.261"
Maximum Material Thickness 3/8"
Minimum Hole Diameter 0.257"
Minimum Material Thickness 5/16"
Overall Length 1 61/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/4"
Rivet Length 5/8"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 86
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.25"