Item: CP6QCPModel: SPOOL-0600X72.00-7-4Cross Ref: 53NZ50
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Fitting Side A Connection Type Clamp
Fitting Side A Tube Outer Diameter 6"
Fitting Side B Connection Type Clamp
Fitting Side B Tube Outer Diameter 6"
Fitting Wall Thickness 0.109"
Flange O.d. 6.57"
Flange Thickness 0.22"
Material Grade Grade 304
Max. Operating Pressure 400 psi
Max. Operating Temp. 1500°F
Maximum Operating Pressure 400 psi @ 72°F
Min. Operating Temp. 325°F
Overall Length 72"
Specific Fitting Shape Sanitary Spool
Standards 3A
Sub-brand Spool
Wall Thickness 0.109"