Item: CP6QAUModel: SPOOL-0150X36.00-7-4Cross Ref: 53NZ19
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Fitting Side A Connection Type Clamp
Fitting Side A Tube Outer Diameter 1 1/2"
Fitting Side B Connection Type Clamp
Fitting Side B Tube Outer Diameter 1 1/2"
Fitting Wall Thickness 0.065"
Flange O.d. 1.984"
Flange Thickness 0.112"
Material Grade Grade 304
Max. Operating Pressure 400 psi
Max. Operating Temp. 1500°F
Maximum Operating Pressure 400 psi @ 72°F
Min. Operating Temp. 325°F
Overall Length 36"
Specific Fitting Shape Sanitary Spool
Standards 3A
Sub-brand Spool
Wall Thickness 0.065"