Item: CP6QCAModel: SPOOL-0075X36.00-7-4Cross Ref: 53NZ07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spool
Application Beverage, Food, Non-Potable Water, Potable Water
Exterior Finish 32 RA
Fitting Material Stainless Steel
Fitting Side A Connection Type Clamp
Fitting Side A Tube Outer Diameter 3/4"
Fitting Side B Connection Type Clamp
Fitting Side B Tube Outer Diameter 3/4"
Fitting Wall Thickness 0.065"
Flange O.d. 0.984"
Flange Thickness 0.143"
Grade 304
Interior Finish Thirty Two RA
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Max. Operating Pressure 400 psi
Max. Operating Temp. 1500°F
Maximum Operating Pressure 400 psi @ 72°F
Min. Operating Temp. 325°F
Overall Length 36"
Specific Fitting Shape Sanitary Spool
Standards 3A
Sub-brand Spool
Wall Thickness 0.065"