GRAINGER PKM8125-40FHS-01 Machine Screw, M8 x 1.25mm Thread Size, 40mm Length, PEEK, 10PK | CG9VKY 447G72
GRAINGER PKM8125-40FHS-01 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, PEEK, 40 mm Lg., Std, Flat
Item: CG9VKYModel: PKM8125-40FHS-01Cross Ref: 447G72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Slotted
Fastener Length 40 mm
Head Angle 92°
Head Dia. 17.3 mm
Head Height 4.6 mm
Includes Washer No
Length 40 mm
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 44.6 mm
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 1.25 mm