FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 3/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 9/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 5/8" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 3/4" |
| Minimum Thread Length | 3/4" |
| Overall Length | 3/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 7/16"-20 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- GATES 7805-5106 Light Duty Sheave Pulley, 1-3/16 Inch Bore
- DYNABRADE 33036 Brush Assembly
- MARTIN SPROCKET MS190 2 1/8 Jaw Coupling, 190 Size, 4.5 Inch O.D., 2.125 Inch Bore, Bore To Size, Cast Iron
- SANDUSKY LEE TA3R462460-09 Mobile Transport Storage Cabinet, 46 x 24 x 66 Inch Size, 3 Shelves, Black
- WINSMITH E30MDTD71000MM Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- DEWALT DW2169 Impact Ready Driver Set 1/4 Inch Drive 38 Pc
- ELDON JAMES N6HDPE Nipple Threaded Hex Polypropylene 3/8 Inch Npt
- MASTERDRIVES R1-80MM Taper Lock Bushing, Double Split, 80mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Box Cover Accessories
- Keyway Broach Sets
- Close-Coupled Pump Motors
- Electric Sanders
- Hand Impact Drivers
- AKRO-MILS 30164 Shelf Bins
- KRYTOX NRT 8906 Series Nonreactive Grease
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- BUSSMANN Fast Acting Cutout Links
- SIEMENS Molded Case Circuit Breakers: MBK Series
- PARKER P31H Series Mini Common Port Air Pressure Regulators
- BALDOR / DODGE SXV, Wide-Slot Takeup, Ball Bearings
- LB WHITE Ignition Controls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04160.043.0075 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 20 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 8
€22.58 /pack
