GRAINGER M51340.030.0016 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M3 x 0.50 Mm 16 mm Length, 100PK | CD3VJT 54FT10
GRAINGER M51340.030.0016 Cross Recessed Raised Cheesehead Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, Fillister, 16mm Lg.
Item: CD3VJTModel: M51340.030.0016Cross Ref: 54FT10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cross Recessed Raised Cheesehead Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size 3 mm
Drive Type Phillips
Fastener Length 16 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 6 mm
Head Height 2.4 mm
Head Type Cheese
Length 16 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Thread Length 16 mm
Thread Pitch 0.5 mm