GRAINGER M51260.040.0025 Set Screw M4 X 0.70Mm 25Mm Length, 100PK | AH3EXT 31KK57
GRAINGER M51260.040.0025 Set Screw, M4x0.7 Thread Size, Pln, 25 mm Lg., 2 mm Drive Size, Cup, Hex Socket
Item: AH3EXTModel: M51260.040.0025Cross Ref: 31KK57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Set Screw
Decimal Equivalent 0.125"
Dimensional Standards Din 916
Display Qty 100
Drive Size 2 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Hardness Rockwell B96-C33
Head Type Headless
Length 25 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 25 mm