FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 913 |
| Display Qty | 25 |
| Drive Size | 8 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 40 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Flat |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M16 x 2 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 4UGV1 Foil Roll Copper 0.003 Th x 4 Inch Width 100 Feet
- ERICKSON LNA075M Collet Fasteners
- KERN AND SOHN YTB-02S05 Backpack, 0 To 40 Deg. C Ambient Temp. Range
- MACROMATIC TD-78161 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- SMC VALVES SY5140-5LZ Solenoid Air Control Valve 1/8 Inch 24vdc
- ALVORD POLK NAS897-A-0.4865-S Chucking Reamer, 0.4865 Inch Dia., Straight Flute, HSS
Explore More
- KEYSHAFT
- Glue Guns
- Straight Blade Device Accessories
- Silicone Tubing
- Enclosed Power Outlets
- SHARPE VALVES Ductile Iron Inline Oil Patch Ball Valve, FNPT x FNPT
- AKRO-MILS 30290 Akrobins Super Size Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Bottom Shaft Rebuild Kits
- YANKEE 491 Left Hand Spiral Taper Pin Reamer
- BANJO FITTINGS Hydraulic Motor, Pump
- BROWNING Single Strand Roller Chains
- REED INSTRUMENTS Laser Distance Meters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51240.160.0040 Set Screw, M16x2 Thread Size, Pln, 40 mm Lg., 14 mm Drive Size, Flat, Hex Socket
€127.17 /pack
