FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 915 |
| Display Qty | 25 |
| Drive Size | 8 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 25 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Dog |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M16 x 2 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Explore Products
- HUBBELL - BRYANT DRS15ITR Receptacle, Decorator Duplex, 5-15R, 15 A, 125V AC, Ivory, 2 Poles, Screw Terminals
- SPEARS VALVES 468-421 Clamp Saddle, Double Outlet, Socket, Buna, Zinc Plated Bolt, 4 x 2-1/2 Size, PVC
- SPEEDAIRE 5MMG7 Air Cylinder 5 Inch Stroke 8.47 Inch Length
- EATON HFD3175LW02 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Hfd, 175A, 3-Pole, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
- ANVIL 0500320064 2 X 3/8 Galvanized Steel U-Bolt With Nuts
- ARO 666101-3EB-C Diaphragm Pump, 35 GPM Max Flow Rate
- EATON SVX007A1-4A1B1B9 Adjustable Frequency Drive, 7-1/2HP, NEMA Type 1, 380-500V, EMC H, 1 RO, 5 DI, FR5
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Ratchets
- Track Saw Accessories
- Tool Balancer
- Drum Deheader
- Vapor Tight Fixtures
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- GLOBE SCIENTIFIC Label/Dot Combo Rolls, Cryo, Direct Thermal, 33 x 13 mm and 9.5 mm Dots
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- AQUASOL WELDING SoluGap Water Soluble Socket Weld Spacer Rings
- KLEIN TOOLS Wire Pulling Glove
- SPEARS VALVES PVC Y Strainers, Flanged Ends, FKM
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- WILKERSON FRLs F08 Series Miniature Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51230.160.0025 Set Screw, M16x2 Thread Size, Plain, 25 mm Lg., 14 mm Drive Size, Dog, Hex Socket
€66.14 /pack
