FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 915 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 60 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 60 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Dog |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Product Variants
| Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Display Qty | Hardness | Temp. Range | Thread Type | Head Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M51230.040.0010 | M4 x 0.7 | Hex Socket | 3 mm | - | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | - | - | 100 | €12.80 | |
| M51230.040.0016 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €16.36 | |
| M51230.040.0020 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €19.07 | |
| M51230.040.0025 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €25.74 | |
| M51230.040.0030 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €42.91 | |
| M51230.020.0003 | M2 x 0.4 | Socket | 0.9 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €36.14 | |
| M51230.020.0005 | M2 x 0.4 | Socket | 0.9 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €40.10 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 563-480 Pipe Nipple 1/2 Inch 48 Inch Carbon Steel
- ADAPT-ALL 5006L-15-08 Straight Rigid Adapter, Steel, M22 x 1.5 Male Lgt Duty DIN Tube x 3/4-16 Male ORB
- ERICKSON CV50WNA075450 End Mill Holder, Cv50 Taper Size, 4-1/2 Inch Projection, 2 Inch Nose Dia
- NEWCO 934M05CAD1
- EATON EGB7110FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 110A, 600Y/347 Vac, 50/60 Hz
- VERMONT GAGE 141144080 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4408 Inch Size
- NORTON ABRASIVES 66252841940 Depressed Center Wheel T27 4-1/2 x 3/32 x 7/8
- COTTERMAN 5WP2436RA3B4B8AC1P6 Rolling Work Platform Single Side Steel 50 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Motors
- Pullers and Bearing Splitters
- AC Power Supplies
- HID Capacitors
- Vial Top Crimpers and Decrimpers
- BURNDY Aluminium Compression Terminals, 2 Hole
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Axes
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Lime
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 3/8" 300 psi Bulk Multipurpose Air Hose
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC Replacement Battery Kit
- BOSTON GEAR SS Series, Spiral Bevel Gear
- CEMENTEX USA Flat Tip Screw Driver Bit Sockets, 1/2 Inch Square Drive
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT30 Bushed Wing Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51230.060.0060 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 60 mm Lg., 5 mm Drive Size, Dog, Hex Socket
€112.36 /pack
