FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 915 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 35 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 35 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Dog |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Product Variants
| Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Display Qty | Hardness | Temp. Range | Thread Type | Head Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M51230.040.0010 | M4 x 0.7 | Hex Socket | 3 mm | - | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | - | - | 100 | €12.80 | |
| M51230.040.0016 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €16.36 | |
| M51230.040.0020 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €19.07 | |
| M51230.040.0025 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €25.74 | |
| M51230.040.0030 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €42.91 | |
| M51230.020.0003 | M2 x 0.4 | Socket | 0.9 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €36.14 | |
| M51230.020.0005 | M2 x 0.4 | Socket | 0.9 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €40.10 |
Explore Products
- SMC VALVES AS2201FS-N01-01S Flow Controller, 1/8 Inch Size, Standard N Port
- EATON SVX100A1-4A1N1B5B8CA Adjustable Frequency Drive, 100HP, 1 ext, 500V, Johnson Control N2, FR8
- OSG 300-1495 Chucking Reamer, #25 Reamer Size, 3/4 Inch Flute Length, 2 1/2 Inch Overall Length
- OSG HP421-5625-BN Ball End Mill, 2 Flutes, 9/16 Inch Milling Dia., 1-1/8 Inch Lg of Cut, 35 Deg. Helix Angle, TiAlN
- ADB HOIST RINGS MFG. 36551 Anchor Shackle, 13000 lbs. Load Capacity, 4.03 Inch Width
- WEG CWC09-10-30C02I Contactor
- WALTER TOOLS 7378432 Jobber Length Drill Bit, 3.30 mm Size, 66 mm Overall Length, Carbide
Explore More
- KEYSHAFT
- Beverage Dispensers
- Extension Springs
- Shaft Adapters
- Recycled Trash Bags and Liners
- Trigger Clamp/Spreaders
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- LOUISVILLE FXP1700 Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Standard Hollow Punch Kits
- MILWAUKEE VALVE 22 Series Ball Valves
- DIXON Roll On Ferrules
- HILMAN ROLLERS Bull Dolly Series Roller Kits, Rigid Diamond Top
- STANLEY Snap-Off Utility Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51230.060.0035 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 35 mm Lg., 5 mm Drive Size, Dog, Hex Socket
€76.66 /pack
