FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 915 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 1.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 10 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Dog |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156010 |
Product Variants
| Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Display Qty | Hardness | Temp. Range | Thread Type | Head Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M51230.040.0010 | M4 x 0.7 | Hex Socket | 3 mm | - | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | - | - | 100 | €12.80 | |
| M51230.040.0016 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €16.36 | |
| M51230.040.0020 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €19.07 | |
| M51230.040.0025 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €25.74 | |
| M51230.040.0030 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €42.91 | |
| M51230.020.0003 | M2 x 0.4 | Socket | 0.9 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €36.14 | |
| M51230.020.0005 | M2 x 0.4 | Socket | 0.9 mm | 100 | Rockwell B96-C33 | -58°F to +302°F | Coarse | Headless | 100 | €40.10 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-PE-410 Plastic Sheet, 1 Inch Thick, 16 Inch Width x 16 Inch Length, White
- ITW BEE LEITZKE WWG-DISP-SET195 Socket Set Screw Assortment, Alloy Steel, Blk Oxide, Socket
- APOLLO VALVES L456406 Tailpiece, Union, 1/2 Inch Solder, Brass
- 80/20 13-6510 M6 x 10 mm SHCS, Blue
- HAYWARD LA2600F
- APPROVED VENDOR 4PB88 Quick Link 1/4 In
- AME INTERNATIONAL PRU205 Locking U-Ring, 200 Ton Capacity, 5.5 Inch Size
- HONEYWELL TL8230A1003 Thermostat Line V Digital 208-240 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Stools
- Absorbent Socks and Booms
- Spring Nuts
- Laboratory Faucets
- Fiberglass Rod Stock
- MEMPHIS GLOVE Deerskin Leather Palm Gloves
- RINGERS GLOVES Light Duty Liner Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU7500 Gas Springs
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- PURTEST Lamps
- LITTLE GIANT PUMPS Wall Rosette
- PETERSEN PRODUCTS Pipeline Cleaning Ball
- EATON GH781 Series Hydraulic Hoses
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 9.5 mm Dots
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51230.030.0010 Set Screw, M3x0.5 Thread Size, Pln, 10mm Lg., 2.5mm Drive Size, Dog, Hex Socket
€15.31 /pack
