GRAINGER M51110.040.0025 Machine Screw M4 25Mm Flat A2 Stainless Steel, 100PK | AG2HKY 31JR30
GRAINGER M51110.040.0025 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 25 mm Lg., Flat, Plain, Slotted
Item: AG2HKYModel: M51110.040.0025Cross Ref: 31JR30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 963, Din En Iso 2009
Drive Slotted
Drive Size 1 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 25 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Angle 90°
Head Dia. 8 mm
Head Height 2.7 mm
Head Type Flat
Length 25 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 25 mm
Thread Pitch 0.7 mm