GRAINGER M51044.160.0080 Shoulder Screw Metric A2 Stainless Steel M12 x 1.75mm | AG2KNN 31KG80
GRAINGER M51044.160.0080 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 80 mm Shoulder Lg., 11 mm Head Ht., Plain
Item: AG2KNNModel: M51044.160.0080Cross Ref: 31KG80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Drive Size 8 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Plain
Grade Grade 18-8
Head Dia. 24 mm
Head Height 11 mm
Head Texture Knurled
Material Stainless Steel
Screw Head Height 16mm
Shoulder Dia. 16 mm
Shoulder Length 80 mm
Shoulder Length Tolerance 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Thread Length 18 mm