FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 12 mm |
| Height | 12 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 70 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 20 mm x 12 mm x 70 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 20 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.24 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL8210WWR
- CALBRITE S60520CN00 Rigid Nipple, 1/2 x 2 Inch Trade Size, 2 Inch Length, 316 Stainless Steel
- HUB CITY 0250-61213 Helical-Hypoid Reducer, Stainless Steel, 28.01
- MAIN FILTER INC. MF0491856 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.6 Inch Height
- TITAN FASTENERS JBDL24PFWSPRO
- HUBBELL - BRYANT DRS20ITR Receptacle, Decorator Duplex, 5-20R, 20 A, 125V AC, Ivory, 2 Poles, Screw Terminals
- GATES 7882-1027 Sprocket, 2.005 Inch Diameter
- FIBERGRATE 351292
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Filter Wrenches
- Voice Data Patch Cords
- Dock Lights
- Mobile Bin Cart Accessories
- Pipe Straps
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- DEWALT Contractor Pro Safety Glasses
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Male Receptacle
- ANVIL Malleable Iron Dart Unions
- GRAINGER HVAC And Refrigeration Parts
- INSIZE Optical Comparators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.212.0070 Parallel Key, High, Steel, 20 mmx12 mmx70 mm Size, 70 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€102.53 /pack
