FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 10 mm x 8 mm x 16 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- AIGNEP 50120N-4-1/4 Extended Swivel Elbow, 4mm Tube x 1/4 Inch Swift-Fit
- WOODHEAD 1300060707 103007A45M100 Cordset, 3 Pole, Male Straight, 90 Degree, 16 Size, Gray, PVC, 10m
- ENERPAC BSH1538 Socket, 6 Point, Standard, 1.5 Inch Square Drive, 1-1/2 Inch Size
- SPEARS VALVES 838-420 Reducer Bushing, Spigot x FPT, Schedule 80, 4 x 2 Size, PVC
- ADVANCE TABCO EB-SS-3010M Work Table, 120 X 30 Inch Size With Midshelf, 14 Ga 304 Ss Top
- NIBCO 9077750JZ
- POP AK44H200 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., Alu, 0.466 In Rivet Lg., 0.188 In To 0.25 In Grip Rng
- COTTERMAN 1206R2630A1E24B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 60 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Regenerative Blowers
- Replacement Sensors
- Coiled Air Hose Assembly
- Cleanroom Products
- Breathers
- LOUISVILLE L-3022-PT Series Fiberglass Extension Ladders
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Polyester
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Wire Shelving Units With Store-Max Shelf Bins
- APPROVED VENDOR Elbows
- WATTS BPQS Series Blue Hose Gas Connectors
- STARRETT Intenss PRO-DIE Bimetal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.108.0016 Parallel Key, High, Steel, 10 mmx8 mmx16 mm Size, 16 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€55.99 /pack
