FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 6 mm |
| Height | 6 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 50 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 6 mm x 6 mm x 50 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 6 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- COOPER B-LINE N528ZN Spring Nut, Electro Plated Zinc, 3/8-16 Inch Thread Size
- DDS 263610TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 26 mm ID, 36 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- REGAL 008673AS53 Hand Tap, 1 3/8-6 Size, H4 Limit, 4 Flutes, Plug With Nitride & Steam Oxide
- BISHOP-WISECARVER SWSC3SS300HA Swaged Studded Wheel Assembly, Concentric, Stainless Steel, Low Temp., End Hex
- APPLETON ELECTRIC FDB2LA Cast Hub Device Box, With Lug
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TT490750 230505 Threading Tool, Solid Carbide, 0.49 x 0.75 x 1/2 Shank Dia
- APPLETON ELECTRIC DA15250 Ammeter Dial, Range 250 - 1250A
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD74-2130C Wire Shelving, 4 Shelves Add On, 21 x 30 x 74 Inch Size, Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Condiment Self-Serve Centers
- Sawhorses and Work Stands
- Solenoid Valve Accessories
- Carton Staples
- Air Winches
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP3030 Series Right Angle Air Die Grinders
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Acetal Gray
- LAMP ESR10 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL 69SSG Series Light Duty Stainless Steel Band Hangers
- E JAMES & CO Sponge Sheet, Gasket/Seal/Cushion, 15-35 (Shore 00)
- AIR SCIENCE Fume Hood Work Surfaces
- BLACK & DECKER Caps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, LDPE
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.066.0050 Parallel Key, High, Steel, 6 mmx6 mmx50 mm Size, 50 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€57.42 /pack
