GRAINGER M39100.180.0060 Spring Pin Slotted 18X60Mm, 5PK | AH7XGJ 38DW32
GRAINGER M39100.180.0060 Spring Pin, 18 mm Nominal Dia., Steel, 18.5 mm To 18.9 mm Actual Dia. Rng, 60 mm Lg.
Item: AH7XGJModel: M39100.180.0060Cross Ref: 38DW32
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 18.5 mm to 18.9 mm
Chamfer Dia. 11.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 60 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 18 mm
Pin Diameter 18 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 60 mm
Type Slotted
Usable Length 60 mm
Wall Thickness 3.5 mm