FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 10.5 mm to 10.8 mm |
| Chamfer Dia. | 6.5 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 420-560 HV30 |
| Length | 70 mm |
| Material | Steel |
| Min. Chamfer Length | 2 mm |
| Nominal Dia. | 10 mm |
| Pin Diameter | 10 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 70 mm |
| Standards | D1481, Iso8752 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 70 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 35AZ07LR18 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- SLOAN 3862404
- EEMAX SPEX95T S Electric Tankless Water Heater, Indoor, 9, 500 W, 3 Gpm
- APPROVED VENDOR 2EZE5 Flat Stock Aluminium 6061 3/8 x 2 Inch 3 Feet
- WALTER TOOLS 7377522 Jobber Length Drill Bit, 7.70 mm Size, 91 mm Overall Length, Carbide
- TITAN FASTENERS BBL66012
- SPEEDAIRE 5VCJ0 Air Cylinder Universal 17.75 Inch Length Steel
- APPROVED VENDOR H1322CU Drill Bushing Type H Drill Size 3/32 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Sink Drains
- Ball Screw Support Bearings
- Arc Flash Clothing Kits
- Solid State Timer Relays
- Deck Nails
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, Solid Bar
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- VIBCO VS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- ALPHA FITTINGS Nickel-Plated Brass 3-Way Mini Ball Valve, FNPT x FNPT x FNPT
- LIFT PRODUCTS LPT-060-48 Series, Scissor Lift Table
- EATON Padlockable Handle Lock Hasps
- RAVAS Class IV Carriage Plate
- REGAL STI Spiral Flute Taps, Plug, HSS, Nitride
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39100.100.0070 Spring Pin, 10mm Nominal Dia., Steel, 10.5mm To 10.8mm Actual Dia. Rng, 70mm Lg.
€65.98 /pack
