GRAINGER M39100.060.0090 Spring Pin Slotted 6X90Mm, 50PK | AH7XED 38DV80
GRAINGER M39100.060.0090 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., Steel, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, 90 mm Lg.
Item: AH7XEDModel: M39100.060.0090Cross Ref: 38DV80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 6.4 mm to 6.7 mm
Chamfer Dia. 3.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 90 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 1.2 mm
Nominal Dia. 6 mm
Pin Diameter 6 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 90 mm
Standards D1481, Iso8752
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Usable Length 90 mm
Wall Thickness 1.25 mm