GRAINGER M39100.060.0080 Spring Pin Slotted 6X80Mm, 50PK | AH7XEC 38DV79
GRAINGER M39100.060.0080 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., Steel, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, 80 mm Lg.
Item: AH7XECModel: M39100.060.0080Cross Ref: 38DV79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 6.4 mm to 6.7 mm
Chamfer Dia. 3.9 mm
Finish Plain
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 80 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 1.2 mm
Nominal Dia. 6 mm
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Wall Thickness 1.25 mm