GRAINGER M39100.060.0020 Spring Pin Slotted 6X20Mm, 100PK | AH7XDR 38DV69
GRAINGER M39100.060.0020 Spring Pin, 6mm Nominal Dia., Steel, 6.4mm To 6.7mm Actual Dia. Rng, 20mm Lg., Pln
Item: AH7XDRModel: M39100.060.0020Cross Ref: 38DV69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 6.4 mm to 6.7 mm
Chamfer Dia. 3.9 mm
Finish Plain
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 20 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 1.2 mm
Nominal Dia. 6 mm
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Wall Thickness 1.25 mm