GRAINGER M39100.050.0024 Spring Pin Slotted 5X24Mm, 100PK | AH7XDC 38DV56
GRAINGER M39100.050.0024 Spring Pin, 5mm Nominal Dia., Steel, 5.4mm To 5.6mm Actual Dia. Rng, 24mm Lg., Pln
Item: AH7XDCModel: M39100.050.0024Cross Ref: 38DV56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 5.4 mm to 5.6 mm
Chamfer Dia. 3.4 mm
Finish Plain
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 24 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.9 mm
Nominal Dia. 5 mm
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Wall Thickness 1 mm