GRAINGER M55340.030.0012 Machine Screw Plain M3 X 0.50 X 12 Length, 50PK | AH3EHT 31JT08
GRAINGER M55340.030.0012 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 12 mm Lg., Cheese, Phillips
Item: AH3EHTModel: M55340.030.0012Cross Ref: 31JT08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size #1
Drive Type Phillips
Fastener Length 12 mm
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Dia. 6 mm
Head Height 2.4 mm
Head Type Cheese
Length 12 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Length 12 mm
Thread Pitch 0.5 mm