GRAINGER M39100.035.0012 Spring Pin Slotted 3.5X12Mm, 100PK | AH7XBQ 38DV22
GRAINGER M39100.035.0012 Spring Pin, 3.5 mm Nominal Dia., Steel, 3.8 mm To 40 mm Actual Dia. Rng, 12 mm Lg.
Item: AH7XBQModel: M39100.035.0012Cross Ref: 38DV22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 3.8 mm to 40 mm
Chamfer Dia. 2.3 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 12 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.6 mm
Nominal Dia. 3.5 mm
Pin Diameter 3.5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 12 mm
Type Slotted
Usable Length 12 mm
Wall Thickness 0.75 mm