GRAINGER M39100.025.0016 Spring Pin Slotted 2.5X16Mm, 100PK | AH7XAP 38DU97
GRAINGER M39100.025.0016 Spring Pin, 2.5mm Nominal Dia., Steel, 2.8mm To 2.9mm Actual Dia. Rng, 16mm Lg.
Item: AH7XAPModel: M39100.025.0016Cross Ref: 38DU97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 2.8 mm to 2.9 mm
Chamfer Dia. 1.8 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 16 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.4 mm
Nominal Dia. 2.5 mm
Pin Diameter 2.5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 16 mm
Type Slotted
Usable Length 16 mm
Wall Thickness 0.5 mm