FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Pin |
| Finish | Plain |
| Grade | Non Graded |
| Large End Diameter | 15.26 mm |
| Length | 163 mm |
| Length Tolerance Type | JS15 |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | -0.8 mm to +0.8 mm |
| Pin Size | Metric |
| Pin Type | Standard |
| Product Type | Taper Pin |
| Shank Length | 163 mm |
| Small End Dia. | 12 mm |
| Standards | Din 1B |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Standard |
| Usable Length | 160 mm |
| Usable Length Tolerance | JS15 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.83 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Pin Size | Usable Length | Large End Dia. | Small End Dia. | Length Tolerance | Small End Dia. Tolerance | Finish | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TAP1003032-050P1 | Metric | - | 3.6 mm | 3 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €33.10 | |
| TAP1003045-050P1 | Metric | - | 3.9 mm | 3 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €34.94 | |
| TAP1003050-025P1 | Metric | - | 4 mm | 3 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 25 | €25.80 | |
| TAP1004012-050P1 | Metric | - | 4.2 mm | 4 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €27.06 | |
| TAP1004026-050P1 | Metric | - | 4.5 mm | 4 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €35.43 | |
| TAP1004045-050P1 | Metric | - | 4.9 mm | 4 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €40.40 | |
| TAP1005026-050P1 | Metric | - | 5.5 mm | 5 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €38.70 |
Explore Products
- EATON XTAE015B10WD001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
- PYRAMEX GB1810STR20 Safety Reader Goggles 2.0 Diopter Clear Af
- APPROVED VENDOR H405KK Drill Bushing H Drill Size 27/64 In
- WATTS 20C-3235-60 0242177 Flexible Gas Connector, 1/2 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
- BELL ELECTRICAL SUPPLY 5027-0 Cover Weatherproof 1 Gang
- KLEIN TOOLS 633-4-INS 85333-3 Insulated Screwdriver, Phillips #1, Shank Length 7-3/4 Inch
- WINTERS INSTRUMENTS DPG216 Gauge, 2.5 Inch, Dial, 0/200 Psi, Abs Case, Rubber Boot, 1/4 Inch, Npt Lm
- METRO 1860NS Wire Shelf 18x60 inch Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Toggle Clamp Spindle Assemblies
- Suspension Tools
- Manual Motor Protectors
- Door Locks
- Bus Plugs
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- DWYER INSTRUMENTS DPG-000 Series Digital Pressure Gages
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread, Variable Length
- DIXON Eccentric Reducers
- ANVIL Indicator Post Adjustable Valves
- STARRETT Back Plunger Dial Indicator
- WESTWARD Specialty Automotive Sockets
- SLOAN Royal 603 Concealed Solenoid Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39000.120.0160 Taper Pin, Std, 12 mm Small End Dia., 163 mm Lg., Free Cutting Steel, Not Gr., Pln
€276.73 /pack

