FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Pin |
| Finish | Plain |
| Grade | Non Graded |
| Large End Diameter | 8.64 mm |
| Length | 82 mm |
| Length Tolerance Type | JS15 |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | JS15 |
| Pin Size | Metric |
| Pin Type | Standard |
| Product Type | Taper Pin |
| Shank Length | 82 mm |
| Small End Dia. | 7 mm |
| Standards | Din 1B |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Standard |
| Usable Length | 80 mm |
| Usable Length Tolerance | JS15 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Pin Size | Usable Length | Large End Dia. | Small End Dia. | Length Tolerance | Small End Dia. Tolerance | Finish | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TAP1003032-050P1 | Metric | - | 3.6 mm | 3 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €33.10 | |
| TAP1003045-050P1 | Metric | - | 3.9 mm | 3 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €34.94 | |
| TAP1003050-025P1 | Metric | - | 4 mm | 3 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 25 | €25.80 | |
| TAP1004012-050P1 | Metric | - | 4.2 mm | 4 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €27.06 | |
| TAP1004026-050P1 | Metric | - | 4.5 mm | 4 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €35.43 | |
| TAP1004045-050P1 | Metric | - | 4.9 mm | 4 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €40.40 | |
| TAP1005026-050P1 | Metric | - | 5.5 mm | 5 mm | -0.5 mm to +0.5 mm | -0.048 mm | Plain | Rockwell B52 | 50 | €38.70 |
Explore Products
- BISHOP-WISECARVER FR38-50FB
- DORIAN RCMX-3209MO-UEX-DPC25UT
- SIOUX CHIEF 234-10
- MAXI-LIFT TTCCLP10X7 P O Low Profile Elevator Bucket, 10 7/8 Inch Length, 5 3/4 Inch Depth, Polyethylene, Orange
- GRAINGER ZUSA-RC-1314 Viton Round Cord, Std, Black, 9 mm, 50 ft Overall Length, 75A, -15 Deg F to 400 Deg F
- SPEAKMAN S-3014-E175 Low Flow Shower Head
- APPLETON ELECTRIC CJFS26150BUL Flourescent Fixture, 26W, 120V
- VOLLRATH 44001-2 Mounting Bracket
Explore More
- KEYSHAFT
- Group Lockout Boxes
- Security Seals
- Slide Rings
- Vacuum Pad Adaptors
- Water Level Control Accessories
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- RUD CHAIN Locknuts
- LITTLE GIANT PUMPS FBSEF Centrifugal Pumps
- BANJO FITTINGS Stubby Valve Body
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Glass, 15 Micron, Viton Seal
- APOLLO VALVES 86A-100 Series 3 Piece Full Port NPT Ball Valves
- SPEARS VALVES 4 Elbow Turf Swivel Joints
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39000.070.0080 Taper Pin, Std, 7 mm Small End Dia., 82 mm Lg., Free Cutting Steel, Not Gr., Plain
€36.97 /pack

