GRAINGER M39000.020.0024 Taper Pin 2 X 24Mm, 100PK | AH7WNZ 38DR51
GRAINGER M39000.020.0024 Taper Pin, Std, 2 mm Small End Dia., 24 mm Lg., Free Cutting Steel, Not Gr., Plain
Item: AH7WNZModel: M39000.020.0024Cross Ref: 38DR51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Pin
Finish Plain
Grade Non Graded
Large End Diameter 2.48 mm
Length 24 mm
Length Tolerance Type JS15
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance JS15
Pin Size Metric
Pin Type Standard
Product Type Taper Pin
Shank Length 24 mm
Small End Dia. 2 mm
Standards Din 1B
System Of Measurement Metric
Type Standard
Usable Length 24 mm