FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Length | 145 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 145 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 25 mm |
| Thread Length B | 46 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Size A | M20 x 2.5 |
| Thread Size B | M20 x 2.5 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR P14434RA Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size 1-3/8 In
- STEARNS BRAKES 1087042U0EQF Brake Assembly
- MAIN FILTER INC. MF0062601 R310C20P Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Buna Seal, 17.99 Inch Height
- TANIS BRUSHES MB701284 Strip Brush 5/16w 84 Inch Length Trim 4 Inch
- PEER CHAIN 43596 Sprocket, 1-1/2 Inch Size, Finished Bore, Black Oxide
- MASTERDRIVES 5L330 Fractional Horsepower V-Belt, 5L Section
- SIGNODE 165199 Feed Wheel
- EATON CE15JNS3BB-M9 Contactor, 60A, 220-240 Vac, 50-60 Hz, 1No, Frame J, 10 Hp, 3-Pole, Non-Reversing
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Hose Fittings
- Liquid Level Switches and Controllers
- Structural and Spud Wrenches
- Lobby Brooms
- Concrete Grabs and Slab Tongs
- WESTWARD Knee Pads
- TRITAN SBLF Series 2-Bolt Flange Mount Bearings
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- APPROVED VENDOR Schedule 80, 304 Stainless Steel Pipe
- LAB SAFETY SUPPLY Pipet Bulk Packed Bags
- DAYTON Pump Casings
- REMCO 50 Inch Fibreglass Handles
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Single Inlet Forward Curve, Concave
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.200.0120 Double End Threaded Stud, M20x2.5 Thread Size, Rockwell C22-C34, Pln, 145mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€261.42 /pack
