FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 32.5 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 32.5 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 7.5 mm |
| Thread Length B | 18 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Size A | M6 x 1 |
| Thread Size B | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 3.56 |
| Ship length (cm) | 10.92 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 | |
| M21520.060.0055 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €799.41 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0492021 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 16.575 Inch Height
- PROCON 131A100F11GA Rotary Vane Pump, Brass, 100 GPH, EPDM/Nitrile, External Adjust
- APPROVED VENDOR 3TPE6 Wire Cart 4 Shelf L60 x W18 x H67 Inch
- WINSMITH E26MDNA4Y000GC Worm Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- SPEARS VALVES 350-100900 Elbow, 90 Deg., Gasket, Class 200, 6 Size, PVC
- APOLLO VALVES 1062470 Bronze Safety Relief Valve 70 Psig, 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- AIR-WAY MANUFACTURING 6500-1212SS Male Elbow 37 Degree Tube x Jic
- SMC VALVES CDQ2F40-150DCMZ-M9BWL Compact Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Explore More
- KEYSHAFT
- Jig Saws
- Replacement Tags
- Nickel Chromium Tubing
- IEC Delay Timers
- Oil Seals
- STARRETT Steel Straight Edge
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- DICKSON 4 Inch Pressure Chart Recorders
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Flange Gasket Ring, 2 Inch
- PALMGREN Low Profile Vises
- COOPER B-LINE IPH Series Pipe Clamps
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 3/4-32 Un
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI Fabricated Fitting 22-1/2 Deg. Elbows, Socket x Socket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.060.0025 Double End Threaded Stud, M6x1 Thread Size, Rockwell C22-C32, Gr. 8.8, 32.5mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€94.06 /pack
