FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 50 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 50 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 15 mm |
| Thread Length B | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Size A | M12 x 1.75 |
| Thread Size B | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- DOLPHIN COMPONENTS CORP DC-CF6Q Cable Coupler F-Type/Male RG6 Coax
- KEO 55606-TiN Countersink 6 Flutes 120 Degree 1/2 Cobalt Tin
- J.W. WINCO 352-60-40-M10-S-55 Vibration/Shock Absorption Mount, Cylindrical, Stud, M10, Steel, 2.36 Inch Dia
- GRAINGER 18F.75X2.5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 24 Inch Nominal Size
- SPEARS VALVES 320-101312 Reducer Coupling, Gasket x Spigot, Class 100, 8 x 6 Size, PVC
- VERMONT GAGE 141101700 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0170 Inch Size
- REGAL 071440MS Spiral Flute Tap, #4-40 NC, H2 Limit, 3 Flutes, ModIfied Bottom, Stainless Steel, Bright
- EATON FDF1C06 Single Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 25A, F Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump/Battery Back-Up Systems
- Scissor Lift Tables
- Chemical Metering Pumps
- Band Saws
- Laboratory Tongs and Forceps
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- CONDOR Pigskin Leather Pearl Welding Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- LASCO Male Elbow, 90 Degrees
- LEONARD VALVE Mixing Valve, Bronze
- APPROVED VENDOR Dimpled Pan Quart
- 3M VHB Tape 1/2 Inch
- BOSCH Grout Removal Blades for Oscillating Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.120.0035 Double End Threaded Stud, M12x1.75 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 50mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€155.63 /pack
