Item: CP8PMTModel: 18F.75X2.5-24Cross Ref: 782V60
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 1/2"
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi