FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 72 mm |
| Material | Steel |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 12 mm |
| Thread Length B | 26 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.91 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- CASH VALVE FR-ZGWSCZMZS02-D2 Pressure Valve, 1 1/2 Inch Size, Bronze, Water/Air, 5-20 PSI, Buna-N
- WALTER TOOLS C5-LC2060-00075M Tool Post Holder, For Capto Shank, 82.00 mm Overall Length, VDI60 Machine Interface
- MARTIN SPROCKET D06B20 Roller Chain Sprocket, 20 Teeth, 60.888 mm Pitch Dia., 66.444 mm O.D., Steel
- KUNKLE 912BHGM03-PE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, 1 1/2 Inch Inlet Size, Non Code Steam
- CONTINENTAL G-50S-MPB Gearbelt Pulley, 52.5 mm Belt Width, 50 Teeth, 14 mm Pitch
- FABORY M39710.025.0006 Taper Pin, Free Cutting Steel, Plain, 6 mm Lg., 2.5 mm Pin Dia., Type A
- MARTIN SPROCKET 100B8 Roller Chain Sprocket, 100 Chain, Stock Bore, 8 Teeth, 3.266 Inch Pitch Dia., Steel
- GRAINGER 2032_36_0 Stainless Steel Rod 303, 2 5/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Explore More
- BAYCO PRODUCTS
- KEYSHAFT
- PACKAGING CORPORATION OF AMERICA
- ROPER PUMPS
- KONNECT-IT
- Carbonator Pump Motors
- Music Wire
- Mechanical Conduit Benders
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Handrail Brackets
- DICKSON 4 Inch Charts
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- APOLLO VALVES 500 Series Safety Relief Valves
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Unions, Socket x Fipt with Brass Thread Insert and EPDM O-ring Seal
- DESTACO Gripper Seal Kits
- JAMCO 4 Sided Mesh Box Trucks
- ZOELLER 180/190 Series Sump Effluent Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.100.0060 Double End Threaded Stud, M10x1.5 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 72mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€144.15 /pack
