APOLLO VALVES 29303A65 Relief Valve, 3/4 Inch Size, E Orifice
Get it by Tuesday, Apr 14
€533.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | I |
| Body Material | Bronze |
| Dimensions | 2.75" x 7.25" x 1.69" |
| Flow Rate @ Set Pressure | 591 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| Inlet Size | 3/4" |
| Install Height | 6.7" |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Outlet Size | 1 1/4" |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 29 Series |
| Set Pressure | 65 psig |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Trim Material | Brass |
| With Test Reports | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.53 |
| Ship height (cm) | 13.97 |
| Ship length (cm) | 21.84 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outlet Size | Spring Material | Seat Material | Body Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29102A105 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A100 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A110 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A115 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €450.05 | |
| 29102A120 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €450.05 | |
| 29102A125 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A130 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €450.05 |
Explore Products
- EATON CHU3N7N7NP
- PEER CHAIN 37292 Roller Chain, C2062 Pitch, 100 Feet Length
- TENNSCO HKZK-5 Hardware Package
- GPI 15020931 Meter Cap Assembly, Stainless Steel Hall Output, Viton Body Seal
- SIEMENS 52BM9V3G Non-Illuminated Push Button, 30 mm Size, Momentary Push, Green
- WINTERS INSTRUMENTS PFD40030 Frictionless Magnetic Differental Gauge, 0/120 Inch, H2O 1/8 Inch, Npt
- 3M 7000002186 7200 Stripping Pad, Stripping, Black, 17 Inch Dia, Nylon/Polyester
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Sandpaper Sheets
- Table Accessories
- Pesticide Cabinets
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Thrust Washers
- CONDOR Wraparound Frame Safety Glasses
- OIL SAFE Frequency Labels
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- LOUISVILLE AE3200 Series Aluminum Extension Ladders
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- AMERICAN WELDQUIP Smoke Extraction Mig Gun
- DIXON DQC H-Series Dust Cap/Plugs
- EATON Brake Retrofit Kits
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- SPEAKMAN Vacuum Breaker Replacement Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 29303A65 Relief Valve, 3/4 Inch Size, E Orifice
€533.76 /unit

