FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Class | Class 8 |
| Dimensional Standards | D6923 |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Height | 14 mm |
| Hex Type | Flange Hex |
| Hex Width | 21 mm |
| Lock Type | Serrated |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Height | 14 mm |
| Nut Type | Tooth Washer Lock Nut |
| Nut Type | Serrated |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Thread Type | Metric |
| Type | Flange |
| Washer Outside Dia. | 29.9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.51 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- BANJO FITTINGS V20294 Valve C-Flanged Endplate
- AIGNEP 9480-12-1/2 Complete Straight Male, 12mm Tube x 1/2 BSPT
- VULCAN N15/4000-10 Thermostat Knob
- ONSRUD AMC701838 Ball End Mill, 2 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, 5 Inch Overall Length
- GATES 7718-2080 Sprocket, 8.02 Inch Diameter
- AEROQUIP 2021-4-8S Hydraulic Hose Adapter, 1/4 Inch x 1/2 Inch Size, Male x Male, NPTF x JIC, Rigid
- CASH VALVE FRM-BWZEASZF02-D3 Pressure Regulator, 3/8 Inch Size, Brass Water/Air/Oil/Gas, 2-30 PSI, STL, Fillister Screw
- MAIN FILTER INC. MF0885520 CH57GE1 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 5 Micron, Buna Seal, 14.48 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Aluminum Fan Blades
- Chafers
- Exit Sign and Light Combinations
- Concrete Power Cutter Accessories
- Straight Flute Drill Bits
- LOC-LINE In-line Check Valve
- DWYER INSTRUMENTS DH Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Shirred Cuff, Yellow
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducers, Copper, Press x Press, EPDM
- PARKER P32E Series Global Modular Semi Precision Filter Regulators
- VULCAN HART Support Bracket
- WEG RW-Series Overload Relays
- LABCONCO Racks
- NIBCO 5811 Series Sanitary Tees, H x H x H, ABS DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M11610.140.0001 Locknut, M14x2 Thread Size, Serrated, 21 mm Hex Wd., Flange, Zn Plated, Class 8
€56.90 /pack
