FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Class | Class 8 |
| Dimensional Standards | Din 6923 |
| Finish | Zinc Plated |
| Flange Diameter | 14.2 mm |
| Hex Height | 6 mm |
| Hex Type | Flange Hex |
| Hex Width | 10 mm |
| Lock Type | Serrated |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Height | 6 mm |
| Nut Type | Serrated |
| Nut Type | Tooth Washer Lock Nut |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Metric |
| Type | Flange |
| Washer Outside Dia. | 14.2 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 4.57 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
Explore Products
- EATON C22-DL-XB-K10-120 Compact Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Flush, Momentary, Blue Without Lens, 1No, 120V
- DIXON 2603-8 Union Tee, 3/4 Inch-16 M-JIC, 37 Deg. Bend, Flare Zinc Plated Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 61289 Spiral Flute, ‎M24 × 3.00 Dia.
- GRAINGER BULK-RS-NHS40-32 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 40A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- SPEARS VALVES 94052J100-010 Diaphragm Valve, Spigot, EPDM, PTFE, Air To Spring, 80 PSI, 1 Size, CPVC
- ADAPT-ALL B1808L-04-40MM British Thread Adapter, 40mm Long, Malleable Iron, -04 Male BSPT x -04 Male BSPT
- METRO AQ566G3 Shelf Plastic Industrial Shelving, 24 Inch x 60 Inch Size, 62 Inch Height, 4 Shelves
- SMC VALVES SYJ512-5LOZ-M5 Solenoid Valve, 3 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Miscellaneous Tool Accessories
- Medium Voltage Fuses
- Thermal Imagers
- Door Holders
- AC Speed Controls
- REVCOR Propeller, 12 inch
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 4H5H, Metric Fine
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- NORTH BY HONEYWELL NorthFlex Cold Grip General Purpose Gloves
- KAREWEAR Finger Guard, Grain Leather Cowhide
- ALTRONIX Power Supplies / Chargers
- THOMAS & BETTS 54282 Series Lug Compression Connectors
- MONARCH Nonelectrical Properties Data Loggers
- PARKER Crimp Hydraulic Hose Fittings with Flange Connection
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type U, Single Ply
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M11610.060.0001 Locknut, M6x1 Thread Size, Serrated, 10 mm Hex Wd., Flange, Zn Plated, Class 8
€18.08 /pack
