FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 916 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C45-C53 |
| Head Type | Headless |
| Length | 25 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 25 mm |
| Point Material | Alloy Steel |
| Point Type | Knurled Cup |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158045 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Hardness | Decimal Equivalent | Point Dia. | Thread Type | Display Qty | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07890.011.0012 | #4-40 | Socket | 3/64" | Rockwell C48-C52 | 0.112" | 0.056" | Coarse | 100 | 100 | €27.45 | |
![]() |
U07890.013.0012 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €36.14 | |
![]() |
U07890.013.0018 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €25.48 | |
![]() |
U07890.013.0025 | #6-32 | Hex Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | - | 100 | €25.33 | |
![]() |
U07890.016.0012 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €22.51 | |
![]() |
U07890.016.0018 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 | |
![]() |
U07890.016.0025 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 |
Explore Products
- EATON E34KFHB2H683 Pushbutton, 30.5 mm, Corrosion Resistant, Cam 3, Three-Position, Key, Left Only, H683
- INSIZE 4636-1C28 Threaded Ring Gauge, 1/8 Inch Size-28 Thread Size 1/8 Inch Pitch Dia
- RIDGID 64857 Hose, Jet H-3830, 3/8 Id X 300 Foot
- BUSSMANN P5372/10
- 80/20 30-7503 Notch Panel, End Fastener Clearance 30 S
- TRIUMPH TWIST DRILL 090909 Corresponding Set, Molded Case, 9/16-1 Inch Size
- GROTE 47122 Clearance/marker Lamp 2.5in. Led Red
- MAIN FILTER INC. MF0609530 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 38.58 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Disc Rolls
- Foam Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Single Phase Transformers
- Door Bottoms
- Dry Hydrants
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- ANVIL AS929 Series U Supports
- DAYTON Class 2 Transformers, Single Phase Motor Design
- BANJO FITTINGS Barbed Tee Fittings
- EATON C Series Molded Case Switches, N Frame
- CAFRAMO Anchor Paddles
- MORSE CUTTING TOOLS 111 Series Hand Taps, Straight Flute, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07890.060.0025 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 25 mm Lg., 5 mm Drive Size, Knurled Cup
€70.70 /pack







