GRAINGER M07470.100.0055 Socket Head Cap Screw Flat Steel M10 x 1.50, 55mm Length, 50PK | AH7VAX 38DG04
GRAINGER M07470.100.0055 Socket Flat Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 55mm Lg., 6.2mm Head Ht., 800 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7VAXModel: M07470.100.0055Cross Ref: 38DG04
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 50
Drive Size 6 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 22.4 mm
Head Height 6.2 mm
Head Type Flat
Length 55 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 55 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm