GRAINGER M07470.100.0016 Socket Head Cap Screw Flat Steel M10 x 1.50, 16mm Length, 100PK | AH7VAN 38DF95
GRAINGER M07470.100.0016 Socket Flat Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 16mm Lg., 6.2mm Head Ht.
Item: AH7VANModel: M07470.100.0016Cross Ref: 38DF95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 22.4 mm
Head Height 6.2 mm
Head Type Flat
Length 16 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 16 mm
Screw Length 16 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 16 mm