GRAINGER M07470.030.0030 Socket Head Cap Screw Flat Steel M3 x 0.50, 30mm Length, 100PK | AH7UYE 38DF41
GRAINGER M07470.030.0030 Socket Flat Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Flat, 30mm Lg., 1.86mm Head Ht.
Item: AH7UYEModel: M07470.030.0030Cross Ref: 38DF41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 100
Drive Size 2 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 6.72 mm
Head Height 1.86 mm
Head Type Flat
Length 30 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm