GRAINGER M07400.180.0060 Socket Head Cap Screw Flat Steel M18 x 2.50, 60mm Length, 10PK | AH7UWV 38DF09
GRAINGER M07400.180.0060 Socket Flat Head Cap Screw, M18x2.5 Thread Size, Flat, 60 mm Lg., 8 mm Head Ht.
Item: AH7UWVModel: M07400.180.0060Cross Ref: 38DF09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 10
Drive Size 12 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 33 mm
Head Height 8 mm
Head Type Flat
Length 60 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm